MEN na kanon 2

dnia

Wczoraj pisałam o tym, że nie dopatrzyłam się na stornie MEN-u próby zamachu na kanon lektur. Widocznie specjalnie dla mnie i mnie podobnych rodziców, którzy muszą mieć czarno na białym pojawiła się dziś taka oto podstrona, na której można zgłaszać swoje propozycje nowych, lepszych lektur.

To, co obecnie czytają uczniowie podstawówek, nie sprawdza się. Wybierane przez część nauczycieli książki nie rozbudzają ciekawości ucznia, opisują nieznaną dziecku rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat. Efekt? Nasze nastolatki nie czytają. Dorośli podobnie. Zmieńmy to. Wybierzmy lektury najmłodszych uczniów! Takie, które pokochają. Takie, dzięki którym pokochają czytać. Liczymy na uczniów i Państwa.

men

Powiedz mi co czytasz, a powiem ci kim jesteś.

10 Komentarzy Dodaj własny

 1. aeljot pisze:

  Wniosek z tego jest tylko jeden – zamiast cisnąć dzieci żeby więcej pracowały, więcej od nich wymagać i budować w nich ambicję i chęć nauki odsuwa się po prostu od nich trudne rzeczy żeby każdy miał dobre wyniki no i była zdawalność.
  Ja i tak będę cisnęła swoje dzieci nudną klasyką i nudnymi lekturami – chcę żeby były inteligentne i myślące to co same uważają a nie co wymaga od nich otoczenie.
  Dodatkowa motywacja mojej od mojej najstarszej to opinia (przy okazji przygotowywania się do konkursu czytelniczego), że „W pustyni i w puszczy” jest bardzo ciekawą książką a wszystkie dzieci dookoła mówiły jej, że to nudy 😉

  1. hslinum pisze:

   Niestety masz rację. Również to widzę. Na podobny problem z matematyką zwracali uwagę jakiś czas temu nauczyciele. Podręczniki i ćwiczenia zostały tak skonstrupwane, żeby pokazać dzieciom, że matematyka jest łatwa, co miało budowaćc ich poczucie wartości. Może i komuś to pomaga, ale raczej nie szarym komórkom. Mózg musi mieć wyzwania, żeby się rozwijał. Moje Dzieci były znudzone wtedy Nową Erą. Basia nawet nie czytała poleceń, co niestety dziś przynosi efekty. Te WSiP-u są fajniejsze.
   Co do lektur moi obecnie pracują intensywnie nad Tajemniczą Wyspą Verne’a Pobudza to u nich fantazję do tego stopnia, że bawią się w scenki z powieści. Pozostajemy przy książkach ‚starych’.
   Może to, że niektórych nudzą lektury wynika z ‚przymusu’ przeczytania danej książki w danym terminie? Może to kwestia zbytniego pobudzenia umysłu obrazkami z tv, gier i komputerów, gdzie wszystko toczy się w zawrotnym tempie.

   1. aeljot pisze:

    Pewnie chodzi najbardziej o ten przymus i samo to, że książka jest nakazana do przeczytania. Moja najstarsza córa (10 lat) uwielbia czytać ale jak wskazuje jej coś w bibliotece motywując to, że to jest lektura to odrzuca to od razu. Fakt, kilka razy trafiło się potem, że daną książkę przeczytała i bardzo jej się podobała. Ale dopiero wtedy kiedy sama chciała więc pewnie w dużej mierze chodzi tu o narzucanie listy lektur.

    A może w kolejnym poście podzielisz się tym co czytają Twoje dzieciaki jako lektury. A co w czasie wolnym?

   2. hslinum pisze:

    U nas jest półka z lekturami. Młodzi mają powiedziane, że mogą sobie z tego dowolnie wybierać. Sprawdza się lepiej niż danie do ręki książki z poleceniem przeczytania za dwa tygodnie 🙂
    Pomysł mi się podoba. Wpis będzie 🙂

 2. aeljot pisze:

  Ja tam zgłosiłam 😉
  Tylko to co czyta moje dziecko jest pewnie jeszcze bardziej klasyczne i archaiczne co proponuje szkoła 😉
  (czytnika pewnie nie dadzą mi wygrać 😉 )

  1. hslinum pisze:

   🙂 zastanawiam się, czy nasze propozycje np. książek kulinarnych by przeszły 😉

   1. aeljot pisze:

    Jakby za bardzo nie trzeba było w nich liczyć i przeliczać składników to pewnie spełniłyby normy 😉

   2. hslinum pisze:

    o rety 😀 najlepiej cofnąć się do rysunków naskalnych 😉

 3. Basja pisze:

  ciekawe czy wpisanie propozycji coś zmieni czy już mają z góry opracowany kanon…

  1. hslinum pisze:

   Myślę, że raczej są nastawieni na określony typ książek, tj. współczesne, magiczne, demokratyczne i poprawne politycznie…

Zanim napiszesz, pomyśl

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s