Kochamy Montessori

dnia

„Mamo, nasza szkoła jest najlepsza na świecie!”

Chyba każdy chciałby usłyszeć powyższe słowa od dziecka/dzieci. Parafrazując słowa imć Pana Zagłoby: „Jam to właśnie usłyszała” 🙂 W tym miejscu jestem winna ogromne podziękowania dla Jerzego i Ewy, dzięki którym nasza szkoła wzbogaciła się o kilka nowych pomocy  montessoriańskich lub/i inspirowanych tymi.

cylindry1
Tu widzicie Lusię przy pracy z cylindrami (wersja mini). Muszę przyznać, że nie spodziewałam się iż tak łatwo ‚zaskoczy’. Nie chodzi nawet o łatwość/trudność zadania, ale o sposób w jaki Luśka wykonywała ćwiczenie. Była uważna i skoncentrowana. Powtórzyła sama ćwiczenie kilka razy, a tego uśmiechu zadowolenia nie jestem w stanie opisać.
Podobnie Benio – dzisiaj wybrał różową wieżę. Był bardzo dokładny i… odłożył ją na miejsce 🙂 Rzec by się chciało „It works!” A wiecie jak spędzaliśmy tzw. sylwestra?

W szkole 🙂 pracując z nowymi pomocami 🙂

7 Komentarzy Dodaj własny

 1. Kosik pisze:

  Jak pięknie 🙂 Zazdrościmy.
  A co do czytania u nas aktualnie kwitnie sylabowe by Cieszynska ale jeszcze bez książeczek. Ciągle mam kupić. . Najbardziej zainteresowany jest Antoś (sic! Ma dopiero 2 lata). Podchodzi np. do półki z książkami i zaczyna czytać sylaby, które rozpoznaje. A przy nauce „celowałam” bardziej w Stasia 😉 U niego za to dzięki próbom czytania wyszła aktywna faza na…. pisanie 🙂

 2. aeljot pisze:

  Pewnie to we mnie jest ta nerwowość przez porównywanie do starszej i stąd te kłopoty.
  Córę uczę czytać tak normalnie , z elementarza Falskiego. Próbowałam sylabowo ale jakoś trudno to ogarnąć przy znajomości wszystkich liter i przyzwyczajeniu do sposobu, który już stosujemy.
  Pewna odmiana to wypożyczone w bibliotece książeczki o Martynce z dużymi literami przeznaczone do nauki czytania. Zawsze to jakaś odmiana.
  I chyba najważniejsze to to aby pamiętać, że każde dziecko uczy się inaczej, w innym tempie. Ja przy trójce dopiero się tego uczę, Ty pewnie masz w tym większe doświadczenie 😉

  1. linum4 pisze:

   Sylabowo próbowaliśmy również, ale już przy Barbórci okazało się, że ta metoda nie działa, podobnie jak czytanie globalne. Bardzo dobre efekty mamy przy książeczkach Jagody Cieszyńskiej. Jasiek praktycznie sam nauczył się czytać z książeczek z serii „Kocham Czytać”. Z Beniem w tej chwili także używam tych książek, jednak on uczy się zupełnie inaczej. Elementarz Falskiego ładny jest 🙂 Martynka, to ukochana seria moich dziewczynek, zwłaszcza w tłumaczeniu Wandy Chotomskiej.
   Doświadczenie mnie nauczyło, że zawsze jest inaczej i zawsze uczę się czegoś nowego 😀
   Chyba najważniejsze, to samemu dobrze się bawić i nie ulegać pokusie porównywania i nerwowości, co często mi się zdarza.

 3. aeljot pisze:

  Dobrze jest ja dzieci bawią się przy nauce. Przy takich ciekawych pomocach pewnie nie jest to trudne 😉
  Ja spędzam wolny od szkoły czas walcząc z młodszą córką przy nauce czytania 😉

  1. linum4 pisze:

   @aeljot, dzięki za komentarz 🙂 może nie warto walczyć? lepiej się pobawić w czytanie 😉

   1. aeljot pisze:

    Właśnie najlepsze jest to, że ona chce i z chęcią zasiada ale jakoś w trakcie szybko jej się nudzi 😉 Stąd moja walka bo starsza w tym wieku (5,5 roku) sama Dzieci z Bullerbyn czytała 😉 (zresztą ja wredna matka jestem i dzieci męczę 😉 )

   2. linum4 pisze:

    Dzieci są różne 🙂 Nasz Jasiek w wieku Benka również już sam czytał, a Benio dopiero poznaje literki i nie idzie mu to tak szybko i sprawnie jak Jaśkowi. Skoro są chęci, to zapewne jest to ten właściwy moment, może spróbuj innej metody? Albo czas nauki podziel na mniejsze fragmenty?

Zanim napiszesz, pomyśl

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s