I tydzień Wielkiego Postu

dnia

NMP z Lourdes [poniedziałek]

Poniedziałkową katechezę  poświęciliśmy wspomnieniu spotkania św. Bernadecie Soubirous z Najświętszą Maryją Panną. Jadzia i Basia na głos czytały książkę Ewy Stadtmuller Bernadetta i Pani z Lourdes. Później Dzieciaki wykonywały ilustrację do książki dowolną techniką. Barbórka i Jadzia wspólnie zrobiły Grotę z Massabielle. Janek i Benio wyklejali swoje obrazki. Benio dodatkowo zrobił bukiet plastelinowych kwiatków dla Maryi.
Reszta dnia przebiegała normalnie. Trochę kaligrafii, trochę matematyki i trochę grafomotoryki. 
Po południu Dziewczynki zaczęły przygotowywać… nie…. nie lapbooka 😉 Tym razem notebooka o oceanach. Specjalnie przedłużyłam im ten temat, żeby zaproponować Dziewczynkom taką formę pracy. 
Czym jest notebooking? Na to pytanie nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi. Chyba najprościej powiedzieć, że jest to forma zapisu i porządkowania wiedzy. Taka notatka. Zobaczcie na zdjęciach jak nam wyszło, może to trochę wyjaśni…. 
Tej formy możecie używać do nauki chyba wszystkiego: literatury, historii, biologii, geografii, ale również matematyki, fizyki oraz chemii. Notatka taka bogata jest w zdjęcia, wykresy, tabelki. U nas pojawiły się dodatkowo mini-książeczki, znane wcześniej z lapbooków. Na podstawie przygotowanej notatki łatwiej było Pannom wykonać obiecaną, a odwlekaną prezentację lub jak wolicie Dziewczęta zrobiły Chłopcom szkołę o oceanach 😉 Stworzyły do tego nastrój  przez rozłożenie błękitnego i zielonego koca oraz odpowiedni strój. 
Więcej informacji o notebookach znajdziecie np TUTAJ [ang.]
We wtorek kontynuowałyśmy z Dziewczętami przygotowywanie notebooka. Chłopcy otrzymali swoje zadanka. Okazało się jednak, że Pannice również chcą mieć takie jak oni. Mamusia więc dołożyła Dziewczętom pracy z czego były [o zgrozo!] zadowolone. Prawdę mówiąc ja również.
We środę rozpoczął się  tak przez nas oczekiwany czas ćwiczeń duchowych –  Wielki Post. Nasz tegoroczny Krzyż Wielkopostny wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Tradycyjnie naklejanie zaczęła w tym roku najmłodsza osoba tj. Łusia. W jej imieniu obrazek wykonała i nakleiła Basia.
Udało nam się również zrobić przygotowany w zeszłym roku [trochę się wstydzę z tego powodu] lapbook o Wielkim Poście. 
Tematy:
  • Co to jest Wielki Post?
  • Pokuta
  • Symbolika 40 dni Wielkiego Postu
  • Droga Krzyżowa mini-książeczka
  • Stacje Drogi Krzyżowej
Do lapbooka dołączyliśmy grę planszową o Drodze Krzyżowej.  Do pobrania TUTAJ.

We środę Barbórka zarządziła eksperymenty. Pomocny okazał się zestaw zakupiony również w minione wakacje: „Zagadki oceanu”. Eksperymenty przeprowadzali samodzielnie. Najbardziej przypadło im do gustu doświadczenie z densytometrem, a to dlatego, że mogli wreszcie popróbować soli i słonej wody 😉 

Czwartek i piątek minęły nam spokojnie i bez niespodzianek. Każdy miał swoje zadania do wykonania. Dzieciaki pomagały także w sprzątaniu.
W piątek musieliśmy dokonać ciężkiego i trudnego dla nas wyboru. Dziewczęta miały zbiórkę zuchową, Jan z Tatą poszli na Drogę Krzyżową dla dzieci, a my z Maluchami zostaliśmy w domu. Trochę szkoda, że nie udało się przesunąć godzin zbiórki tak, żeby również zuchenki mogły wziąć udział w Drodze Krzyżowej…  
Nasza sobota również była intensywna. Rano musiałam zrobić badania kontrolne, po nich odwiedziliśmy z Mężem znienawidzone przez nas centrum handlowe. Obiad zjedliśmy u moich Rodziców, u których wcześniej zostawiliśmy Dzieci. Nie chcieliśmy zabierać ich do Sodomy i Gomory jak nazywamy odwiedzane sporadycznie CH. Wróciliśmy do domu i Dzieciaki miały swoją cosobotnią lekcję pianina z Panią Karoliną. Miło słuchać jak grają i robią postępy. Dzień zakończyliśmy w gronie Przyjaciół na urodzinach naszej Chrześnicy. Anielka skończyła już 4 latka!
Dzisiejszą niedzielę spędziliśmy również tradycyjnie. Po śniadaniu Chórzyści pojechali na próbę scholi. Dołączyliśmy do nich z Mężem oraz Maluchami na Mszy Świętej. Ponieważ niezbyt dobrze mi się ostatnio chodzi, więc spacer z musu wyszedł samochodowy. Po obiedzie również tradycyjnie Dzieciaki oglądały „film o świętym”. Dziś dawno nieoglądany, a jeden z ulubieńszych film pt. Spotkanie z Jezusem. Jest to film rosyjsko-brytyjski łączący film lalkarski z animowanym. Sama chętnie go oglądam i wzruszam się razem z Dzieciakami.

PS. Wiele innych ciekawych pomysłów o morzach i oceanach znajdziecie na blogu Wczesna Edukacja Kuby i Antka.

Zanim napiszesz, pomyśl

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s