Tydzień "G"

Poniedziałek: W tym tygodniu Dziatwa będzie poznawać głoskę „g”. Zaczęliśmy spokojnie. Od obejrzenia literek oraz opisu ilustracji. Okazało się, że głoska „g” może znajdować się na początku, w środku a także na końcu wyrazów. Następnie, jak to już mamy w zwyczaju, Dziewczynki oraz Janek wykonywali swoje obrazki farbkami do malowania na szkle. [Rety! Gdzie znajdę miejsce do ich umieszczenia?!] Kiedy kontury schły, czytałam Dzieciaczkom wiersze. Pierwszy Jana Brzechwy pt. „Grzyby” oraz Juliana Tuwima „Idzie Grześ”. Wiersz Brzechwy stał się okazją do rozmowy o grzybach. Wszyscy z przyjemnością obejrzeliśmy atlas grzybów. Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, że pomocy Borowikowi odmówiły grzyby jadalne. [Niektóre dziś uznane za niejadalne!] Tu można znaleźć internetowy atlas grzybów.
W ramach praktycznych zajęć dnia codziennego Przykorszczęta przygotowały trójkolorową galaretkę. Pycha! 
W tym tygodniu w ramach rozgrzewki śpiewamy „Gęś wodą”. Zabawą tygodnia jest „Głuchy telefon” oraz gra w gumę. 
Wtorek: Ciężki dzień. Bez przerwy ktoś dzwonił, był listonosz z paczką i facet z zakupami. KOSZMAR! Nie udało nam się zrealizować wszystkiego co zaplanowałam na dziś. Trudno. Tak też bywa. Dzień eksperymentów przekładamy na środę. Dziś natomiast udało mi się uruchomić maszynę do szycia i powstała sukieneczka dla Jadzi. Jadziulek wybrał bardzo lekki materiał w sam raz na upalne lato. Następną rzecz uszyję z materiału, który wybiorę sama. 
Środa: Cisza i spokój. Nadrabialiśmy to, czego nie udało się zrobić dzień wcześniej. W ramach eksperymentów Dziatwa sprawdziła co to jest grawitacja. Pierwszy eksperyment polegał na sprawdzeniu co stanie się z przedmiotami, które upuści się z jakieś wysokości, czy wszystkie spadają i dlaczego. Drugi eksperyment to samochód na monety. Doświadczenie to spodobało się Dzieciakom do tego stopnia, że zaprosili pana listonosza na demonstrację. 😉 
 
eksperyment 1

eksperyment 2

Czwartek: Największą atrakcją dnia byli Guzikowcy. Podobają mi się kolaże  Małgorzaty Strzałkowskiej, która współpracuje m.in. ze Świerszczykiem, Dzieckiem. Więcej informacji o Autorce i Ilustratorce można znaleźć np. pod tym adresem. Po części zainspirowana tymi pracami, po części realizując własną wizję 😉 postanowiłam dać Dzieciakom szansę stworzenia czegoś niebanalnego. Tak oto powstali Guzikowcy. Pierwotnie miały być to tylko ludziki, jednak w czasie tworzenia powstał robot oraz samochód.

Piątek: Dzień luźniejszy. Na początku tygodnia dałam Dzieciakom możliwość wyboru czy w piątek chcą się dowiedzieć czegoś o gadach czy raczej o gołębiach. Barbórka z Jańciem wybrali gady, zaś Jadzia – gołębie. Cały dzień Dzieciaki ciężko pracowały. W ruch poszły nożyczki, klej, flamastry. Po kilku godzinach wytężonej pracy powstały dwie książeczki – lapbooki. O gadach oraz o gołębiach.

  

I już zupełnie na zakończenie dzielę się zdjęciem zrobionym podczas naszej porannej modlitwy przed nauką. Pozostawiam bez komentarza 😉

Zanim napiszesz, pomyśl

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: